Здовбиця

Sightseeing. Цікаві місця Здовбиця - два храми

Коли в одному селі дві конфесії то й два храми можуть мати одну й ту саму назву, так і у рівненському селі Здовбиця існують два храми освячені на честь архангела Михаїла

Історична довідка про Здовбицю

Вперше Здовбиця згадується актом від 11 жовнтя 1487, в якому донька луцького старости Шилович відписала свою власність до польського короля Казимира. Через 10 років вже литовський князь Олександр даруючи князю К. Острозькому землі, серед яких фігурує і село "Всдолбиця". Великий князь Литовський і польський король Сигизмунд І в 1541 визнав 15-літнього князя Василя-Констянтина повнолітнім, надав половину батьківських володінь, а саме: Дубно, Дорогобуж, Здесель, Звягель, Крупин і Здовбицю. Наприкінці XVIст. пункт фігурує в ряді судових справ з приводу аграрної шкоди, крадіжки лісу. На період Хмельниччини селяни не відставали від козацького руху, в актах за 1648-1654 згадуються загони повсталих селян, які діяли в "Здолбицькому бору", "здолбицькому пруду".

Акти 1648 — 1654 років згадують «Здолбицкий бор», «здолбицкое раздорожье», «здолбицкий пруд», де діяли загони повсталих селян, знищуючи каральні боївки. В 1753 році власником Здолбицького маєтку стає князь Любомирський.

Як подає легенду утворення назви села Здовбиця неофіціний сайт Здолбунова:

Здовбицю заснували мешканці втраченої Голівки. І ніби так: Давним-давно княжий дозорець Гол звів за горбом, на якому колись відав «чатами», домівку й почав господарювати. Згодом тут осіли інші та назвали свою оселю за іменем першого поселенця Голівкою. Але якось сюди нагрянули ординці й вчинили страшне побоїще. Горіли хати, клуні, рятувались, як могли, жінки, діти, немічні У жорстокому бою гинули ординці й мужні захисники оселі Та сили були нерівні - і Голівка померкла у згарищах. По деякому часі уцілілі голівці подались дещо на північ, де в надріччі Безодні заклали містечко і назвали його Здовбицею за іменем тутешнього урочища.

Здовбиця приваблює археологів. На городищі, де колись були маєтки князівські з середньовічними реліквіями знаходять і наконечники списів, стріл, уламки кольчуг, посуду староруської доби!

Свято-Михайлівський храм

Свято-Михайлівська Церква (старий храм)

Сьогодні церква належить конфесії ПЦУ

Храм побудований в 1877р, але не зважаючи на рік, коли по всій Волині будувалися храми - близнюки, в церкві відчувається відлуння місцевих будівельних традицій. Великий за розміром храм має складну хрещату структуру. Храм п’ятиглавий: центральний восьмигранний верх з декоративною маківкою значно вищий за чотири бічні. Додаткові входи до храму з південного та північного боку. західна частина складається з невеликого прямокутного бабинця та притвору, над яким підноситься чотириярусна дзвіниця.

Палац в Здовбиці (не зберігся)

В Здовбиці був палац, оточений великим гарним парком. Зведений був за часів власників села Любомирських 1831 року . Під час Першої світової війни палац був значно пошкоджений, дах було знищено. А вже після Другої світової війни руїни садиби й залишки парку зникли назавжди.

Мітки: Рівненська область, церкви,