Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого в Антополі?

Чудовий палац родини князів Четвертинських та цікавої архітектури хрестовоздвиженська церква.

Антопіль - село в Томашпільському районі Вінницької області.

Маєток та палац князів Четвертинських

Цікавинки маєтку:

  • палац нині там розташована обласна психіатрічна лікарня
  • сторожка з брамою
  • господарські будівлі: стайні, гараж, склад для льоду, голубник
  • парк
  • дуб поета Олександра Пушкіна

Першим власником маєтку був Антоній Ян Непомуцен Святополк-Четвертинський – каштелян брацлавський. Як не важко здогадатися, назва населеного пункту пішла саме від його власника - Антопіль - Антоній.

Парк був розбитий у 80-их рр. XVII ст. Він був створений на основі вже існуючих дерев, про це свідчать 400-літні ясені. Парк прикрашали мармурові сходинки та лавки, які були прикрашені скульптурами граючих на музичних інструментах сатирів. Також діяла ціла система ставків.

Палац, що зберігся і до тепер, був побудований у 1830р.(?) у стилі класицизму. На вікнах, що на другому поверсі поміж колон, збереглися декоративні балкончики. Але великі балкони, прикрашені кованими решітками, на середину ХХ ст. ще прикрашали обидва ризаліти. Тепер їх не має.

Пізніше, але ще у ХІХст., до палацу були прибудовані два цегляних одноповерхових флігеля. Палац в плані набув П-подібної форми.

На території колишнього маєтку збереглися різні будівлі різних років зведення - стайні, гараж, склад для льоду, голубник. До маєтку ми потрапляємо через сторожку, яка була зведена на початку ХХ ст. вже за часи Карла Йосиповича Ярошинського. Ярошинські придбали маєток у другій частині ХІХ ст.

Вартує ще загадати про так званий "Пушкінський дуб". Олександр Сергійович Пушкін гостював у своїх друзів у Тульчині. Вибравшись компанією на полювання, він випадково відстав і заблукав. Блукаючи лісом, він зустрів людину, яка вивела його до садиби Четвертинських. :)

У 1917р. після революції тут був відкритий будинок відпочинку, потім тут діяв будинок для літніх людей. З 1986 року й до тепер це будинок для душевнохворих. Тому особливо вразливим людям тут не рекомендується бувати. Пацієнти - люди особливі, але досить доброзичливі.

Всередині збереглися мармурові каміни та ліпнина.

Взагалі колишній маєток справляє дуже позитивне враження. Тут все чисто, зроблене з любов’ю. Екстер’єр палацу у хорошому вигляді. Перед фасадом розташований фонтан, розбиті клумби з квітами.

Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього

Вже на виїзді с села на Марківку знаходиться Хресто-Воздвиженська церква. Зверніть увагу на незвичну форму вікон, в яких прослідковується явно східні мотиви.

Як доїхати до Антополя

До Антополя дістатися досить не просто. Дорога є, але більша схожа на бездоріжжя. За хімічними(? - бо там явно тоді негарно пахло) складами Марківки вам потрібно повернути ліворуч, спуститися вниз, і потім повернути знову ліворуч і рухатися прямо головною дорогою до самої брами колишньої садиби родини Святополк-Четвертинських.

Що поруч - церква - Марківка (3 км), маєток з палацем - Комаргород (11,5 км), руїни палацу - Тиманівка (20 км)

Мітки: Вінницька область, палаци, церкви, палаци та садиби,